Sociálny pedagóg 2022/23

INFORMÁCIE O ČINNOSTI SOCIÁLNEHO PEDAGÓGA

Sociálny pedagóg

„U dieťaťa sa sústreďte na rozvoj toho dobrého, vďaka   tomu v ňom pre to zlé nezostane žiadne miesto.“

M. Montessori

Mgr. Lucia Drugdová

Kontakt: BarcajovaL@gmail.com

Kto je sociálny pedagóg?

Je to odborný zamestnanec, ktorý vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva najmä deťom a žiakom ohrozeným sociálno-patologickými javmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislým alebo inak znevýhodneným deťom a žiakom, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.

Svojím pôsobením sa snaží o vytvorenie bezpečnej sociálnej klímy na škole a to:

• podporovaním pozitívnych vzťahov medzi žiakmi
  • aktívnou pomocou žiakom zo sociálne - znevýhodneného prostredia
  • elimináciou  sociálno-patologických javov (preventívnymi aktivitami, včasnou diagnostikou a následnou intervenčnou činnosťou)
  • podporou zdravého životného štýlu a zmysluplného trávenia voľného času

Sociálny pedagóg pracuje so žiakmi:

Individuálne

• prevažne so žiakmi zo sociálne - znevýhodneného prostredia
  • žiakmi vyžadujúcimi odbornú starostlivosť na podnet triedneho učiteľa, príp. zákonného zástupcu žiaka

Skupinovo

• s konkrétnou triedou
  • realizáciou preventívnych programov a aktivít – vzdeláva žiakov v oblasti prevencie