Sociálny pedagóg 2022/23

INTERNETOVÉ PRIATEĽSTVÁ

Niet pochýb, že pre niektorých je ľahšie nadväzovať a udržiavať priateľstvá cez internet.

„Internet vám dodáva sebadôveru, ktorú by ste inak nemali.“ „Ak je človek hanblivý, pri komunikácii cez internet si môže vopred dôkladne premyslieť, čo povie.“

Komunikácia cez internet však so sebou nesie aj riziká a bolo by nerozumné, keby si ich ignoroval. Na znázornenie: Prechádzal by si sa v nebezpečnej časti mesta so zaviazanými očami? Bolo by teda rozumné „potulovať sa“ po internete a zatvárať pritom oči pred rizikami, ktoré sú s tým spojené?

Ako sa chrániť?

Samozrejme, za určitých okolností je komunikácia cez internet úplne v poriadku. Napríklad mnohí ľudia, a to aj dospelí, využívajú internet na to, aby udržiavali kontakt s priateľmi. Ak to tak robíš aj ty, čo môžeš podniknúť, aby si sa nevystavil nebezpečenstvu? Pouvažuj o nasledujúcich radách.

• Sleduj si, koľko času stráviš na internete. Nedovoľ, aby ťa internet oberal o čas potrebný na dôležitejšie veci — a k tým patrí aj spánok.
  • Komunikuj len s ľuďmi, ktorých poznáš alebo ktorých totožnosť si môžeš overiť. Zvrhlí ľudia pravidelne hľadajú na internete dôverčivých mladých, ktorých by mohli zneužiť.
  • Ak vykonávaš finančné transakcie, buď obozretný. Dávaj si skutočne veľký pozor, ak od teba niekde požadujú osobné údaje. Inak by si sa mohol stať obeťou podvodu alebo aj niečoho horšieho.
  • Keď priateľom posielaš fotografie, polož si otázku: „Chcem, aby táto fotka bola navždy na internete?“
  • Tak ako by si to urobil pri osobnej komunikácii, ak sa internetový rozhovor začne točiť okolo ‚vecí, ktoré nie sú vhodné, ukonči ho, odhlás sa, blokuj druhú osobu.
  • Nikdy nezatajuj, ako používaš internet. Ak musíš pred rodičmi ‚zakrývať to, čím si‘, niekde je chyba.

Stojí za to počkať!

Chceš mať priateľov. To je normálne. Ľudia boli vytvorení tak, aby sa tešili zo spoločnosti iných. Avšak to neznamená, že budeš kamarát s prvým čovekom, ktorý ti pošle „smajlíka“. Dbaj o to, aby si vedel s kým si píšeš, komu sa zdôveruješ a opisuješ kde si.

VŠETKO ČO DÁŠ NA INTERNET TAM OSTANE UŽ NAVŽDY!