Oblasti, ktorým sa školský psychológ venuje:
Konkrétnou náplňou jeho práce je činnosť:
Diagnostická - keď psychodiagnostickými metódami prostredníctvom psychologických vyšetrení poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti, osobnostné vlastnosti, identifikuje poruchy správania a učenia a spolu s učiteľmi a ostatnými odborníkmi sa podieľa na ich zmiernení.
Intervenčná - keď vytvára spolu s učiteľským kolektívom podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k rodičom, učiteľom a spolužiakom, ako aj ku škole a školskému učivu. Rovnako tiež napomáha učiteľom a rodičom spracovávať ich postoje a prežívanie, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s určitými prejavmi správania u detí. Napomáha riešeniu situácie či vzťahu medzi učiteľmi, rodičmi a žiakmi.
Preventívna - keď sleduje pripravenosť žiakov pre školu a jej požiadavky (školská zrelosť), pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov, prípadne problémových vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi, vytvára a realizuje špeciálne programy napomáhajúce zdravému rozvoju osobnosti žiaka (protidrogová prevencia).
Poradenská - keď poskytuje konzultácie rodičom, učiteľom a žiakom, napríklad v oblasti voľby povolania, pomáha pri integrácii žiakov so špeciálno-pedagogickými potrebami do normálneho výchovno-vzdelávacieho procesu v zmysle ich plnej akceptácie.
O psychologické služby školského psychológa môže požiadať:
· žiak prostredníctvom triedneho učiteľa, výchovného poradcu alebo osobne,
· rodič žiaka prostredníctvom triedneho učiteľa alebo osobne počas konzultačných hodín,
· učiteľ osobne kedykoľvek, ak školský psychológ nevykonáva psychologické vyšetrenie alebo inú odbornú činnosť.
Výhodou školského psychológa, ktorý pôsobí priamo na škole je, že osobne pozná atmosféru školy, jej problémy, osobne pozná členov pedagogického zboru, štýl ich práce a používané metódy, žiaci môžu v prípade potreby okamžite využiť jeho služby a požiadať o radu, prispieť k humanizácii školy a k zefektívneniu výchovy a vzdelávania. Školský psychológ sa vo svojej činnosti zameriava na plnenie tzv. podporných služieb v škole.
Skúsenosti potvrdzujú, že na ťažkosti žiakov najčastejšie upozornia vyučujúci, prípadne rodičia. Ak má škola svojho školského psychológa, dieťa má možnosť odbornej starostlivosti priamo v školskom zariadení. Každé dieťa je samozrejme chránené zákonom o ochrane osobných údajov. Konkrétny spôsob spolupráce bude vždy spresnený na úvodnom stretnutí. V prípade, ak bude nevyhnutné psychologické vyšetrenie žiaka (dieťaťa), musí jeho rodič, resp. zákonný zástupca dať písomný súhlas s týmto postupom.