Voda - podmienkou života na Zemi

Návšteva čističky, úpravovne vody, vodnej nádrže.

Exkurzia  - čistička odpadových vôd v Lučenci, úpravovňa vody v Málinci, vodná nádrž Málinec.

Dňa 12.novembra 2015 sa žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka zúčastnili exkurzie v Čističke odpadových vôd v Lučenci pod vedením p. učiteliek Golianovej, Slukovej a Barcajovej. Pán Žubrietovský, pracovník ČOV, nás postupne oboznamoval so všetkými fázami, ktorými prechádza znečistená voda. Prezreli sme si miesto prítoku, mechanické, biologické aj chemické čistenie vody. Oboznámili sme sa s produktmi, ktoré pri čistení vody vznikajú a s ich ďalším použitím a získali množstvo nových, zaujímavých poznatkov.

V našej exkurzii sme pokračovali do Úpravovne vody v Málinci, kde sa voda z vodnej nádrže Málinec upravuje do podoby pitnej vody z vodovodu. Prezreli sme si jednotlivé časti prevádzky spojené s odborným výkladom p. Starove.

Poslednou zastávkou bol areál vodnej stavby Vodnej nádrže Málinec, teleso hrádze a budova malej vodnej elektrárne. Výklad o účele vodárenskej nádrže, ako aj ostatné informácie týkajúce sa prevádzky vodnej stavby nám ochotne poskytol p. Hujík.

Odborná exkurzia umožnila žiakom poznávať predmety, javy a procesy priamo v pôvodnom prostredí a v typických podmienkach. Využitie výsledkov z absolvovanej exkurzie bude súčasťou ďalších vyučovacích hodín chémie, environmentálnej výchovy a geografie.

zapísala: Mgr:Katarína Sluková