Týždeň boja proti drogám

Aktivity zamerané na prevenciu sociálno - patologických javov.

Štvrtok a piatok ( 14.11. a 15.11.) sa žiaci učili podľa osobitného rozvrhu.

Navštívila nás aj pani R.Oláhová členka z Únie nevidiacich, ktorá nám priblížila život slabozrakých a nevidiacich. Žiaci mali možnosť si vyskúšať rôzne pomôcky pre nevidiacich a vedeli porovnať život zdravých  - vidiacich ľudí s nevidiacimi. Najviac žiakov zaujala čítačka farieb a indikátor množstva vody v pohári. Beseda bola zaujímavá a veľmi pútavá.

V triedach prebiehali aktivity na témy ako je bezpečné surfovanie po internete, kyberšikana, nebezpečenstvá  fajčenia, užívanie drog a omamných látok.

Z Poradne zdravia Lučenec nás navštívila pani Gubányiová, ktorá mala náučný film o alkoholizme a iných nebezpečných látkach. Žiaci videli film o mladistvých, ktorí mali problémy s návykovými látkami. Videli ako takáto mládež funguje v spoločnosti, aké majú neskôr problémy.

Žiaci si v rámci týchto dní mohli aj zasúťažiť a zašportovať v telocvični, zahrali si volejbal, vybíjanú, stolný futbal. V jednej triede si aj zacvičili jogu, ktorá nám žiakov ukľudnila. No a potešili sa aj voľno – časovým aktivitám, kedy sa hrali v triedach spoločenské hry.

V piatok si na nás vyčlenil čas aj záchranár  - člen Červeného kríža v Lučenci. Poskytnutie prvej pomoci si zopakovali ôsmaci a siedmaci sa naučili základné postupy prvej pomoci. Žiaci zistili, že podávať umelé dýchanie na resucitačnej bábke dve minúty nie je také ľahké.

Dozvedeli sme sa kedy sa má a nemá volať záchranka, ktorí ľudia ju často zbytočne volajú.

Ďalšia netradičná hodina bola v kuchynke, kde sa pripravovali šaláty a ochutnávali sa rôzne zmesi ovocia. Žiaci sa učili dôležitosť vitamínov v tele a ako sa správne stravovať.

Máme v škole aj výtvarníkov, ktorí pripravili na témy ako „Obchodovanie s ľuďmi, Práva dieťaťa, Kriminalita mladistvých“ postery, ktoré sú vystavené vo vestibule školy.

Žiaci prvého stupňa vyrábali postery na témy: Ovocníčkovia, Záchranárik. Žiaci športovali: hrali vybíjanú, floorbal, prekonávali prekážkovú dráhu. Medzi nami sme privítali aj odborníkov: v oblasti zdravia p. Gubániovú a záchranára p. Valacha, ktorí nám priblížili ako sa správne stravovať, starať sa o hygienu tela a zubov, ako vedieť správne ošetriť malé zranenia, alebo privolať prvú pomoc pri úrazoch. V tvorivých dielňach vyrábali rôzne výtvarné práce na témy: Ovocie a zelenina, Pyramída zdravia, Dopraváčik.

Tieto aktivity ukázali žiakom ako správne využívať voľný čas, ako si zmeniť životný štýl, aby boli zdraví a šťastní.

Ďakujeme pozvaným hosťom za aktivity, ktoré si pre nás pripravili a všetkým vyučujúcim, ktorí sa aktívne zapojili do tohto programu.