KUBA – Dve tváre slobody

Navštívili sme kino Apollo v Lučenci.

Dňa 15. mája sa žiaci šiesteho a siedmeho ročníka zúčastnili premietania v kine Apollo v Lučenci, ktorého tematickým zameraním bola tentoraz KUBA.

Dejiskom siedmeho dielu vzdelávacieho projektu Svet okolo nás sa teda stal Mexický záliv, karibský raj, najväčší ostrov Veľkých Antíl, krajina s bohatou a pohnutou históriou, krajina kontrastov a farieb, a jedna z posledných bášt komunizmu ... KUBA.

Vydali sme sa spoločne na cestu plnú poznania na neobyčajný ostrov. Spolu s koordinátormi a moderátormi projektu, pánmi Ivanom Panákom a Martinom Hríbom, sme prešli Kubu krížom krážom, od hlavného mesta Havany cez malebnú oblasť Viñales až po mesto revolucionárov Santiago de Cuba. Na konskom chrbte sme sa vydali na tabakovú plantáž a pozreli sme sa na ručnú výrobu svetoznámych kubánskych cigár. Potopili sme sa do priezračných vôd Karibského mora v zátoke Svíň, prezreli sme si koralové útesy zblízka a pozreli sa aj do očí žralokom. Preskúmali sme pestrú kubánsku krajinu, sformovanú zmesou sopečnej aktivity a tektonického posunu litosferických dosiek. S miestnymi ľuďmi sme zažili jedinečnú atmosféru energického a farebného karnevalu, vyskúšali pohostinnosť miestnych v tzv. Casa particulares a spoločne s kubánskymi vedcami sme boli svedkami kladenia vajec morských korytnačiek.

Prostredníctvom našich sprievodcov sme sa vydali do tejto magickej krajiny a presvedčili sa o tom, že na Kube môžeme očakávať neočakávané.

Obohatení o nové poznatky a vedomosti sme sa vrátili do školy.