Projekt - inovácia výchovnovzdelávacieho procesu.

Základná škola Lovinobaňa bola už po tretíkrát za sebou úspešná pri podávaní rozvojového projektu MŠ VV a Š SR na podporu výchovy a vzdelávania žiakov zo SZP v ZŠ. Projekt, ktorý bol podaný v roku 2018, niesol symbolický názov Na jednej lodi“. Názov skrýval hlavný cieľ projektu. Projekt sa skončil poslednými novembrovými dňami. Za realizáciu projektu boli zodpovedné vyučujúce Miriam Jakubove, Hedviga Reháneková, Jaroslava Markotánová a riaditeľka školy Katarína Golianová.

Projekt bol zameraný na zabezpečenie rovnosti príležitostí pri poskytovaní rôznych foriem vzdelávania pre žiakov 1. stupňa so zdravotným znevýhodnením a zo sociálne znevýhodneného prostredia. Medzi základné priority projektu patrilo zvyšovanie čitateľskej a digitálnej gramotnosti žiakov 2.-4. ročníka, aj s pomocou zakúpených učebných a didaktických pomôcok, výukových softvérov, interaktívnych kníh napr. na prírodovedu či celoročného predplatného na detské časopisy Šikovníček a Slniečko pre cieľovú skupinu žiakov.

V rámci projektu žiaci absolvovali 4 výchovnovzdelávacie exkurzie zamerané na poznávanie histórie a kultúrnych pamiatok Novohradu. Absolvovali čítanie rozprávky v podaní Joža Pročka v Haliči a  zaujímavý výklad histórie o Divíne v Zichyho kaštieli. Za históriou putovali aj na Fiľakovský hrad a v našom okresnom meste Lučenec si prezreli a zaujímavé sprievodné slovo vypočuli v priestoroch Radnice a Synagógy.

Projekt nebol len o učení, ale aj o športovaní, pobyte v prírode a práci v tvorivých dielňach, ktoré pre žiakov pripravili ich triedne učiteľky.  Záverom projektu bolo športové odpoludnie spojené s guľášovým posedením žiakov, ich rodičov, triednych učiteliek a pedagogických asistentov, ktorí sa na organizácii poslednej aktivity projektu podieľali.