Dopravná výchova

V piatok do školy na bicykloch.

Piatok 19.05. 2017 bol na I. stupni venovaný dopravnej výchove žiakov. Žiaci sa počas týchto hodín oboznámili s danou problematikou a získané poznatky si upevnili počas tvorivej činnosti a následne prostredníctvom dopravnej hry.

1.vyučovacia hodina prebiehala formou zaujímavej preventívno – bezpečnostnej relácie podporenej Ministerstvom vnútra SR.

Cieľom prezentácie bolo, aby boli cesty domov zo školy, či detského ihriska pre našich žiakov bezpečné. Prezentácia pôsobila na žiakov zaujímavou a pútavou formou v nasledovných oblastiach:

1. Nástrahy internetu

2. Nebezpeční ľudia

3. Dôležité číslo 112

4. Neochutnávaj drogy

5. Hasiči, polícia, záchranka

6. Netýraj zvieratká

7. Pozor na zlodejov

8. Vieš podať prvú pomoc?

9. Opíš zlodeja

10. Cigarety a oheň

Následne počas rozhovoru a diskusie sa jednotlivé oblasti rozobrali, vysvetlili a žiaci ich spestrili aj  o vlastné zážitky. Získané poznatky z prvej vyučovacej hodiny si žiaci upevnili na 2. vyučovacej hodine pri zhotovovaní projektov na tému:

Dopravná výchova a záchranné zložky.

Blok 3. vyučovacích hodín prebiehal v areáli školy v spolupráci učiteľov, pedagogických asistentov, vychovávateliek a školského psychológa pod vedením odborných zamestnancov z oddelenia:

Polície- obvodné oddelenie Lovinobaňa:

Zoltán Pavčo

Pavel Jamnický

Záchranárov: Peter Valach

V areáli školy bolo určených 5 stanovíšť:

1. stanovište – kolobežky

• žiaci si osvojovali a zdokonaľovali jazdu na kolobežkách na vyznačenej prekážkovej dráhe.

1. stanovište – polícia

• bola pripravená pútavá prehliadka zbraní a policajných pomôcok, žiaci mali možnosť nahliadnuť do priestorov policajného auta, vypočuli si zvukové a svetelné výstražné znamenia.

• žiaci boli poučení o dodržiavaní pravidiel cestnej premávky

1. stanovište – jazda zručnosti na bicykloch v stanovenom časovom intervale

• popis a zloženie bicykla, nákres bicykla

1. stanovište – križovatka

• žiaci si vyskúšali riadenie a pohyb na križovatke bez svetelnej signalizácie

• riadenie križovatky podľa pokynov policajta

• zopakovanie dopravných značiek a záverečný test zo získaných vedomostí

1. stanovište – prvá pomoc

• záchranár pútavou formou pomocou prezentácie a praktických aktivít predviedol žiakom prvú pomoc pri poranení, zlomeninách, haváriách...

V závere dopravnej výchovy sme vyhodnotili priebeh a aktivitu žiakov na jednotlivých stanovištiach a vyzdvihli ich tvorivosť, zručnosť a vedomosti počas dopravnej výchovy.

Bolo vyslovené poďakovanie záchranným zložkám: polícii, záchranárom, ako i celému pedagogickému zboru za ich spoluprácu.

Akcia prebehla za priaznivého počasia, čo sa odzrkadlilo aj na dobrej nálade všetkých zúčastnených.

Každý žiak dostal preukaz „Dopraváčik“.