Týždeň boja proti drogám

V dňoch 16.11. a 18.11.2016 sa na našej škole uskutočnilo blokové vyučovanie v rámci boja proti drogám.

Na 1. stupni žiaci pomocou prezentácií a vlastnej tvorby spolu so svojimi vyučujúcimi vyrábali postery – V zdravom tele zdravý duch a Môj vzor. Zdravie si upevnili v športových súťažiach – floorbal, švihadlový maratón a v zdolávaní prekážkovej dráhy. Svoje telo obohatili o vitamíny – prípravou šalátov zo zeleniny a ovocia. Dopravnú výchovu a dopravné situácie im priblížil p. Káčerík z Obvodného oddelenia PZ SR. Výcvik poslušnosti psa na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov predviedol p. colník so svojím psom.

Aj na 2. stupni prebiehali rôzne aktivity zamerané na sociálno- patologické javy podľa osobitného rozvrhu.

Našu školu navštívili - Skauti (študenti GBST Lučenec), Záchranári z Detvy, Colná správa Lučenec, člen Slovensko bez drog p. Vrábeľ a aktivity zamerané na sebapoznávanie žiaci vykonávali s p. Rončákom, absolventom VŠ.

Učitelia vstupovali do tried podľa osobitného rozvrhu s témami: Mám ťa v sieti (kyberšikana); Asertívne riešenie konfliktov; Som veľký, ale ešte nie dospelý; Práva detí, očami detí; List droge; Zdravá výživa (výroba šalátov z ovocia a zeleniny). Triedni učitelia spolu so žiakmi vytvárali plagáty o danej problematike so zameraním na kooperáciu medzi žiakmi. Plagát každej triedy je vyvesený na prízemí budovy. Na záver TBPD si žiaci zasúťažili a zvolili si Šport ako lepšiu voľbu (volejbal, floorball, šach, sudoku, stolný tenis, stolný futbal a rôzne spoločenské hry).

Skauti naučili žiakov ako prežiť vo voľnej prírode, robili s nimi rôzne aktivity a oboznámili ich s činnosťami, ktoré vo zväze počas roka absolvujú (výlety do zahraničia, tábory...). Záchranár ukázal žiakom na figuríne podanie prvej pomoci, ktorú si vyskúšali podať aj viacerí žiaci. Žiaci mali možnosť vidieť aj zariadenie záchranky napr. resuscitačné zariadenie. Zamestnanci colnej správy žiakom priniesli ukázať rôzne zbrane, psovod so psíkom vyhľadával drogy a reagoval na rôzne rozkazy, ktoré mu hovoril psovod. Pán Oravec, zamestnanec colného úradu prednášal žiakom o pašovaní nelegálneho tovaru a hovoril o rôznych skúsenostiach z praxe. Pán Vrábeľ, člen Slovensko bez drog prednášal o nežiaducom vplyve drog na organizmus, o druhoch a spôsobe ich užívania. Pán Rončák v rámci absolventskej praxi robil v V.A, VI.A a VI.B aktivity na sebapoznávanie a poznávanie iných.

Vyhodnotenie dotazníkov, ktoré robili všetci žiaci 2. stupňa boli otázky zamerané na užívanie alkoholu, drog a fajčenie. V priebehu mesiaca december budú vyhodnotené jednotlivé otázky z dotazníka. Pani Mihalková, vedúca jedálne pripravila občerstvenie pre všetkých odborných zamestnancov, ktorí navštívili našu školu a veľmi pekne jej za to ďakujeme.

Tvorivé dielne pod vedením p. uč. Mičianikovej – príprava a tvorba Protidrogovej nástenky do súťaže.

Vyhodnotila: Mgr. Petra Turčanová