Týždeň boja proti drogám

V dňoch 21.11. - 22. 11 2013 sa uskutočnili aktivity v rámci Týždňa proti drogám. Aj tento školský rok sme pripravili bohatý a rôznorodý program pre našich žiakov.Prizvali sme aj zástupcov z rôznych inštitúcií, ktorí nám spestrili program a lepšie priblížili vybrané témy.

Prvý stupeň mal pestrý program , kde mohli načrieť do kuchárskeho umenia naši malí žiaci. Veľmi sa im to páčilo, zhotovovali ovocné a zeleninové šaláty, pekné mafiny. Pri príprave si vysvetľovali dôležitosť zastúpenia vitamínov v strave. Ďalšiu aktivitu mali športovú, kde si overili presnosť a rýchlosť, zahrali si aj floorbal. Poradňa zdravia z Lučenca pripravila pre nich besedu o dentálnej hygiene. Žiaci svoje výtvarné schopnosti mohli uplatniť pri tvorbe posterov, kde spracovali problematiku.

Aj naše špeciálne triedy mali bohatý program. Najviac sa potešili návšteve psíka ktorý sprevádzal člena z únie nevidiacich. Žiaci mali možnosť počuť o životných problémoch nevidiacich. Ako si majú chrániť a vážiť zdravie, čo je pre každého človeka to najcennejšie.

Druhý stupeň mal tiež osobitný program na tieto dni, vyučovanie prebiehalo v blokoch. K jednotlivým témam sa vyučujúci osobitne pripravili. V aktivitách sa žiaci spoznávali z rôznych uhlov, veľa sa diskutovalo o záujmoch, trávení voľného času a o problémoch, ktoré majú naši žiaci. Najväčší záujem bolo o cvičenie. Nebolo to cvičenie ako na telesnej výchove, ale bolo to cvičenie jogy, tak ako sa patrí. Energickejší si zahrali volejbal v telocvični školy. Žiaci sa zapojili aj do arteterapie, kde tvorili zaujímavé práce. V rámci jednotlivých tried sme im približovali asertívne správanie a konanie.

V jednom z blokov bola beseda s členkami z Únie nevidiacich Lučenec (p. Kúdeľová, p. Chudiaková). Ukázali žiakom ako si pomáhajú v bežnom živote, ako sa podpisujú na úradných dokumentoch, o orientácií v teréne a pod. Žiaci si uvedomili, aké sú oči dôležité pre život človeka.

Policajný zbor z Lovinobane pripravili pre žiakov, besedu o šikanovaní. Riešenie tohto závažného priestupku a ďalej poukázali na výnimky ľudí v rómskej komunite, ktorí dosiahli v živote úspechy v rôznych oblastiach. Zdôraznili dôležitosť vzdelávania všetkých žiakov, aby sa v živote mohli uplatniť.

Naši žiaci sa na túto akciu každoročne tešia, nie len kvôli uliatiu z klasického vyučovania, ale preto, lebo tieto dni sú veľmi pestré a zaujímavo pripravené.