Exkurzia do redakcie Mestských novín v Lučenci

3.6.2015 žiaci v rámci Redakčného krúžku navštívili Mestské noviny a grafické štúdio v Lučenci.

Po usilovnej celoročnej práci na tvorbe školského časopisu Záškolák sme mali možnosť a záujem nahliadnuť do naozajstnej novinárskej tvorby. Privítal a ochotne nás prijal redaktor Mestských novín – pán Ján Šnúrik. Porozprával nám o svojich novinárskych začiatkoch v redakcii a aj o tom, čoho sa máme pri práci v žurnalistike vystríhať. Dozvedeli sme sa, čo je na práci novinára najťažšie, aj to, čo na druhej strane tvorcov obsahu novín napĺňa. Odkiaľ získava novinár informácie a ktoré zdroje informácií sú pre neho najdôležitejšie. Upozornil nás, že ľudí zaujímajú len pravdivé informácie a preto je dôležité si vybrať správny a dôležitý zdroj, ktorý si treba viackrát zo všetkých strán preveriť. Tiež nás oboznámil s celou tvorbou novín, od vzniku článkov, grafického spracovania, úpravy, opráv gramatických chýb a štylizácie textu až po ich tlač a distribúciu do domácností. A ako správny redaktor – zaujímal sa aj o našu prácu. Našu prácu sme odprezentovali naším časopisom, ktorý sme mu doniesli na ukážku a veľmi nás potešili jeho slová, ktorými vysoko pozitívne zhodnotil výsledok našej práce – časopis Záškolák. Teší nás to o to viac, že to zhodnotil človek, ktorý v mediálnom žurnalistickom svete už svoje úspechy dosiahol.

Cestou grafického štúdia nás previedol grafik Ing. Radoslav Kurajský. Sieťotlač, vizitky, piktogramy, pozvánky, letáky, maľované 3D texty, bannerové plachty, svetelné reklamy, reklamy na výklady, veľkoformátová tlač – všetky tieto veci musia mať najprv svoj návrh, ktorý sa presne z počítača prenesie na jednotlivé tlačiarenské stroje a pomocou šikovných rúk grafikov je reklama hotová. (Sieťotlačou boli vyrobené aj perá, ktoré ste získali pri kúpe nášho posledného čísla časopisu). Naši žiaci si výrobu reklamného nápisu mali možnosť vyskúšať aj sami. A celkom sa im to zapáčilo. No a samozrejme medzi grafikmi môžeme stretnúť aj naozajstných umelcov, a to sa podarilo aj nám. V grafickom štúdiu pôsobí aj náš maliar z Lučenca – Gabriel Kurák. Ak práve nevymýšľa reklamu - svoj voľný čas venuje olejomaľbe a maľbe obyčajnou zemou z jednotlivých regiónov Slovenska.

Z redakcie Mestských novín, ako aj z grafického štúdia sme odchádzali nadmieru spokojní. No a po horúcom dni a dni plnom nových informácií sme si oddýchli v pizérii Ragazza.

Ďakujeme vyučujúcim Mgr.Z.Kristínovej a Mgr.E.Gembickej, ktoré pracujú so žiakmi v krúžku a vedia podnietiť a oceniť ich snahu a prácu.

Dúfame, že aj na budúci šk.rok bude fungovať Redakčná rada a podnieti ďalších nových členov.